Arbeidsmarktrapport Nederland, 3e kwartaal 2026
Elk kwartaal zetten we de nieuwste CBS-cijfers om in één rapport over de Nederlandse arbeidsmarkt: waar de vacatures zijn, hoe krap elke provincie is en wat elk beroep verdient. Deze editie gaat over het 3e kwartaal 2026, met de cijfers die het CBS op 30 oktober 2026 publiceerde.
91
Vacatures per 100 werklozen, 3e kwartaal 2026
376.000
Openstaand, 3e kwartaal 2026
41
Per 1.000 banen, 3e kwartaal 2026
4,1%
Werkloosheid, 3e kwartaal 2026
De korte versie: de markt koelde iets af, maar is nog altijd krap. Eind september stonden er 376.000 vacatures open, ruim 8.000 minder dan een jaar eerder, terwijl het aantal werklozen steeg van 404.000 naar 415.000. Daarmee waren er 91 openstaande vacatures per 100 werklozen, tegen 95 een jaar eerder.
Dat klinkt als een markt met meer mensen dan banen, maar werklozen en openstaande vacatures passen zelden één op één op elkaar. En het landelijke cijfer verbergt grote verschillen per sector, per provincie en per beroep.
De belangrijkste cijfers
- In het 3e kwartaal 2026 waren er in Nederland 91 openstaande vacatures per 100 werklozen, tegen 95 een jaar eerder.
- Werkgevers hadden aan het eind van het kwartaal 376.000 openstaande vacatures, 2,2% minder dan in het 3e kwartaal 2025.
- Bouwnijverheid had naar verhouding de meeste vacatures: 72 per 1.000 banen, tegen 41 in alle sectoren samen.
- De sterkste stijging zat in de sector gezondheids- en welzijnszorg: 4,8% meer openstaande vacatures dan een jaar eerder, 70.000 in totaal.
- De sterkste daling zat in de sector financiële dienstverlening: 20,5% minder openstaande vacatures dan een jaar eerder, 6.600 in totaal.
- Overijssel had de krapste arbeidsmarkt, met 114 openstaande vacatures per 100 werklozen; Flevoland de minst krappe, met 68.
- Van de 48 beroepen op onze arbeidsmarktpagina's met lonen over beide jaren steeg het mediane uurloon in 2025 het sterkst bij leerkrachten basisonderwijs: +13,9%, naar € 37,60. Bij het middelste beroep was de stijging +5,6%.
Vacatures per sector
Openstaande vacatures aan het eind van het 3e kwartaal 2026 en de vacaturegraad (openstaande vacatures per 1.000 banen), hoogste eerst. Veranderingen ten opzichte van het 3e kwartaal 2025.
| Sector | Openstaand | Op jaarbasis | Per 1.000 banen | Jaar eerder |
|---|---|---|---|---|
| F Bouwnijverheid | 28.000 | -4,4% | 72 | 79 |
| E Waterbedrijven en afvalbeheer | 2.300 | +21,1% | 56 | 46 |
| G Handel | 74.000 | +1,1% | 51 | 50 |
| I Horeca | 25.000 | -1,6% | 49 | 50 |
| M Specialistische zakelijke diensten | 33.000 | -10,5% | 48 | 55 |
| J Informatie en communicatie | 15.000 | -4,3% | 48 | 49 |
| Q Gezondheids- en welzijnszorg | 70.000 | +4,8% | 44 | 43 |
| C Industrie | 31.000 | +4,1% | 42 | 41 |
| H Vervoer en opslag | 15.000 | -3,2% | 37 | 38 |
| S Overige dienstverlening | 5.000 | -13,8% | 37 | 44 |
| D Energievoorziening | 1.500 | -34,8% | 33 | 54 |
| O Openbaar bestuur en overheidsdiensten | 23.000 | -4,6% | 31 | 34 |
| K Financiële dienstverlening | 6.600 | -20,5% | 29 | 37 |
| R Cultuur, sport en recreatie | 4.600 | -22,0% | 29 | 37 |
| L Verhuur en handel van onroerend goed | 2.400 | -20,0% | 29 | 37 |
| N Verhuur en overige zakelijke diensten | 27.000 | 0,0% | 28 | 28 |
| B Delfstoffenwinning | 200 | -50,0% | 23 | 43 |
| A Landbouw, bosbouw en visserij | 2.700 | -18,2% | 21 | 26 |
| P Onderwijs | 9.400 | -1,1% | 16 | 16 |
| Alle sectoren | 376.000 | -2,2% | 41 | 42 |
In de bouw zijn vacatures nog altijd het moeilijkst te vullen: 72 openstaande vacatures per 1.000 banen, de hoogste vacaturegraad van alle sectoren, al is dat minder dan de 79 van een jaar eerder. De zorg en het welzijn groeiden het hardst, naar 69.700 openstaande vacatures, 3.200 meer dan een jaar eerder. Samen met de handel staat de zorg voor meer dan een derde van alle vacatures in Nederland. De grootste daling zat in de specialistische zakelijke diensten, zoals adviesbureaus, ingenieursbureaus en advocatenkantoren: 33.400 vacatures, 3.900 minder, en een vacaturegraad die zakte van 55 naar 48. In de financiële dienstverlening, het vastgoed en cultuur, sport en recreatie daalde de graad van 37 naar 29 per 1.000 banen.
Een hoge vacaturegraad betekent dat veel banen in een sector tegelijk openstaan, wat meestal langere zoektochten en meer concurrentie om dezelfde mensen betekent. In de bouw en de zorg is een vacature die maanden openstaat normaal, en loont het om verder te zoeken dan mensen die actief solliciteren.
Krapte per provincie
Openstaande vacatures per 100 werklozen in het 3e kwartaal 2026, krapste eerst, met het cijfer over het 3e kwartaal 2025 en de werkloosheid.
| Provincie | Vacatures per 100 werklozen | Jaar eerder | Werkloosheid |
|---|---|---|---|
| Overijssel | 114 | 100 | 3,2% |
| Zeeland | 111 | 113 | 3,3% |
| Noord-Brabant | 107 | 105 | 3,6% |
| Drenthe | 103 | 106 | 3,2% |
| Provincie Utrecht | 101 | 113 | 4,2% |
| Limburg | 95 | 98 | 3,7% |
| Gelderland | 93 | 102 | 3,7% |
| Fryslân | 85 | 88 | 3,6% |
| Noord-Holland | 84 | 97 | 4,7% |
| Zuid-Holland | 79 | 81 | 4,5% |
| Groningen | 72 | 74 | 4,6% |
| Flevoland | 68 | 73 | 4,3% |
| Nederland | 91 | 95 | 4,1% |
De krapte verschilt veel meer tussen provincies dan het landelijke cijfer doet vermoeden. Overijssel had 114 openstaande vacatures per 100 werklozen, de krapste markt van het land en meer dan de 100 van een jaar eerder: het aantal vacatures bleef gelijk, terwijl het aantal werklozen daalde van 25.000 naar 22.000. Ook Zeeland (111), Noord-Brabant (107), Drenthe (103) en Utrecht (101) hadden meer vacatures dan werklozen. Aan de andere kant stonden Flevoland, met 68, en Groningen, met 72.
De markt werd het ruimst in Noord-Holland, waar de krapte daalde van 97 naar 84 doordat de werkloosheid steeg van 73.000 naar 82.000, in Utrecht (van 113 naar 101) en in Gelderland (van 102 naar 93). Het CBS telt werklozen per provincie in duizendtallen, dus in de kleinere provincies verschuift het cijfer met een paar punten bij elke duizend werklozen meer of minder.
Elke provincie, en de vier grote steden, heeft per beroep een pagina in onze arbeidsmarktpagina's.
Lonen per beroep
Mediaan bruto uurloon in 2025 en de verandering ten opzichte van 2024, voor de 50 beroepen met een arbeidsmarktpagina, sterkste stijging eerst.
Het CBS publiceert lonen per beroep één keer per jaar, dus deze tabel toont 2025, het laatste jaar dat uit is. Bij het middelste beroep steeg het mediane uurloon met 5,5% ten opzichte van 2024. Leerkrachten basisonderwijs gingen er het meest op vooruit: 13,9%, naar € 37,60 per uur. Daarna volgden financieel specialisten en economen (9,7%), automonteurs (9,5%) en elektriciens (9,1%). Bij drie beroepen daalde het mediane loon: juristen (−0,5%), laders, lossers en vakkenvullers (−1,7%) en beveiligers (−2,0%).
Een mediaan kan verschuiven doordat lonen veranderen, maar ook doordat er andere mensen in het beroep werken. Lees de verandering in één jaar dus als signaal, niet als loonsverhoging die iedereen kreeg. Elk beroep linkt naar zijn pagina, met de loonspreiding, het aantal werkenden en de krapte in elke regio.
Wat dit betekent als je werft
- Minder vacatures betekent niet overal makkelijker werven. De bouw en de zorg zijn nog altijd krap, en in Overijssel, Zeeland, Noord-Brabant, Drenthe en Utrecht zijn er meer vacatures dan werklozen.
- Waar de markt ruimer werd, maak daar gebruik van. De specialistische zakelijke en de financiële dienstverlening hebben minder vacatures dan een jaar geleden, en Noord-Holland heeft er minder per werkloze. Een goed moment dus voor functies die vorig jaar moeilijk te vullen waren.
- Check het salaris voordat je een vacature plaatst. Met 5,5% erbij voor het middelste beroep in één jaar kan een salarisschaal van vorig jaar nu onder de markt liggen.
Download het volledige rapport
De pdf bevat alle tabellen uit dit artikel, met de methode en bronnen op één pagina. Citeer de cijfers en maak er grafieken van, met SourceGeek en het CBS als bron.
Je gratis exemplaar
Alle sectoren, provincies en beroepen in één pdf, met de methode en bronnen.
Gratis. We mailen je alleen het volgende rapport als je het vakje aanvinkt; afmelden kan altijd.
Hoe we dit rapport maken
Alle cijfers komen uit CBS StatLine, gepubliceerd onder CC BY 4.0. Aantallen zijn afgerond zoals het CBS ze publiceert, in duizendtallen. Veranderingen vergelijken met hetzelfde kwartaal een jaar eerder, omdat vacatures met de seizoenen meebewegen. Krapte is het aantal openstaande vacatures per 100 werklozen; de vacaturegraad is het aantal openstaande vacatures per 1.000 banen. Het CBS publiceert lonen per beroep per jaar, dus de lonentabel toont het laatste jaar. Cijfers die het CBS niet publiceert, zijn weggelaten. De cijfers achter dit rapport liggen vast vanaf de publicatie; onze arbeidsmarktpagina's volgen het CBS elke week.
Lees verder

2 min lezen
Recruiten vanuit Cursor: SourceGeek voor technische recruiters en engineers die meewerven
Voeg SourceGeek met één klik toe aan Cursor en laat de agent kandidaten zoeken, bedrijven onderzoeken en shortlists maken naast je code en documenten.

1 min lezen
Recruiten vanuit ChatGPT: koppel SourceGeek en zoek kandidaten in je chat
Koppel SourceGeek aan ChatGPT en zoek kandidaten, onderzoek bedrijven en maak gescoorde shortlists vanuit de assistent die je al gebruikt.

2 min lezen
Recruiten vanuit Claude: sourcen, scoren en shortlisten zonder van tabblad te wisselen
Voeg SourceGeek in één stap toe aan Claude en doe je sourcing in hetzelfde gesprek waarin je vacatureteksten schrijft, interviews plant en e-mails opstelt.
